İmplant Sık Sorulanlar

İmplant Sık Sorulanlar

İMPLANT UYGULAMASININ FAYDALARI NELERDİR?

Bu uygulama ile hasta, hareketli protez kullanmak zorunda kalmadan, hayatı boyunca kullanabileceği sağlam ve güvenilir dişlere sahip olmaktadır. Aynı zamanda bu vidaların üzerine takılan protezler, kişinin kendi ana dişine en yakın görselliği sağlamakta ve oldukça doğal görünmektedir. Eski tedavi yöntemlerinde eklenecek dişlerin yanında bulunan dişlerde eksiltme çalışmaları yapıldığından dolayı ana dişlerin bütünlüğü bozulmaktaydı. İmplant tedavi ise başka hiçbir dişe zarar vermeden sadece dişin takılacağı çene kemiğine uygulanan bir işlem olduğundan komşu dişlerde herhangi bir bozulmaya yol açmamakta, bu yönüyle de tercih edilmektedir.

Köprü adını verdiğimiz tedavi şekli, kısmi diş kayıplarında protez oluşturulurken sağlam dişlerin de aşındırılması sonucu gerçekleştirilmektedir. Hâlbuki implant metodu ile sağlam dişler herhangi bir zarar görmez. Yine bu yöntemde kullanılan malzemenin ömrü diğer protezlerden daha uzundur ve bu uygulamanın yapıldığı hastalar, diğer protezlerde çekindiği ve yiyemediği tüm sert meyve veya yiyecekleri rahatlıkla yiyebilmektedir. Böylece kişinin psikolojik olarak kendini iyi hissetmesine de olanak sağlanmaktadır.

İMPLANT TEDAVİSİ UZUN ÖMÜRLÜ MÜDÜR?

İmplant uygulamasının tarihi 1800'lü yıllara kadar uzanmaktadır. 21. Yüzyıla geldiğimizde artık mükemmel oranda implantler oluşturulmuş ve kullanıma hazır hale getirilmiştir. İmplantlarda soğuk veya sıcak hassasiyeti yoktur ve ana dişlerimizde olduğu gibi çürükler meydana gelmez. Bu uygulama sonrasında hasta, dişlerini kendi ana dişleri gibi kullanabilir, fırçalayabilir, diş ipi ile temizleyebilir ve sağlıkla kullanabilir. İmplantlerin kullanım ömrü hastadan hastaya değişmekle birlikte, yaklaşık olarak 30 veya 40 yıldır. Eğer implantın bakımı güzel bir şekilde yapılırsa bu oran artmakta, aksi durumlarda ise azalmaktadır. Bazen implantler kişinin hayatı boyunca kullanılabilir. Her ne kadar yapılan reklamlarda bu protezlerin kullanım ömrü yaşam boyu dense de, kişinin ağız ve diş sağlığına verdiği önem implantların ömrünü azaltıp uzatabilmektedir.

İMPLANT TEDAVİSİ HER HASTA İÇİN UYGULANABİLİR Mİ?

İmplantların yerleştirilmesinde elbette bazı kıstaslar göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü bu malzemelerin belirli bir kalınlığı ve hacmi vardır. implant uygulaması sırasında dikkat edilmesi gereken şartlar şunlardır:

  • Her şeyden önce kişinin çene kemiğinin bu uygulamayı kaldırabilecek yükseklikte ve genişlikte olması gerekmektedir.
  • İmplant tedavisinde en önemli noktalardan birisi de kemik yapısıdır. Çünkü eğer kemik yapısı yeterli değilse, uygulama gerçekleştirildikten sonra implantle birlikte çene kemiği de kaybedilebilir.
  • Hastanın diş etinden herhangi bir problem olmamalı yani sağlıklı olmalıdır.
  • Hastanın ağız ve diş sağlığı yerinde olmalı; yani ağız bakımını gerçekleştiriyor ve dişeti sorunları yaşamıyor olmalıdır.
  • İmplant tedavisi için kışlarda genellikle 16-17, erkeklerde ise 18 yaş eve üstü yaş aralıkları tercih edilir. Çünkü bu yaşlar ağızdaki kemik gelişiminin tamamlandığı ve sağlamlaştığı yaşlardır. Bunun yanında genel sağlık durumu yerinde olan ve kemik yapısı uygun olan ileriki yaşlardaki kişilere de uygulanabilmektedir.
  • Unutulmaması gerekir ki, hastanın genel sağlık durumu, hastalık hikâyeleri, diş eti ve çene kemiği yapısı uygulanacak tedavinin başarısını ve kalitesini doğrudan etkilemektedir.

İmplant Diş Fiyatları

İmplant diş fiyatlarını belirleyen çok sayıda faktör ve kriter bulunmaktadır. Detaylı bilgi için klinik ortamında muayene olunması gerekmektedir.