Diş İmplantı Nedir?

Diş İmplantı Nedir?

Başka bir deyişle diş ekme anlamına da gelen implant (vida diş), ağzında diş eksiklikleri bulunan ve eksikliklerden dolayı zorluklarla karşılaşıp sıkıntı çeken kişilere dişlerini tekrar kazandırmak ve eski işlevlerini geri verebilmek amacıyla yapılan, günümüzde de birçok kişi tarafından tercih edilen bir uygulama ve tedavi şeklidir.

Uygun malzemelerin çene kemiğine yerleştirilmesi ile oluşan implant sistemi, genellikle dişçilerin tercih ettikleri köprü, diş protezi gibi tedavi seçeneklerinden hem daha güvenilir hem de daha kalıcıdır. Üstelik daha sağlam olması, aynı zamanda implant uygulamalarında kullanılan titanyumun, ağza uyumlu bir materyal olması yönünden de sağlıklı ve dayanıklı bir yöntemdir. Peki, implant uygulaması nasıl yapılır? Titanyum malzemeden üretilen vida da diyebileceğimiz diş kökleri, eksik olan dişlerin yerine monte edilir ve daha sonra bu madde porselen dişlerle kaplanarak hem doğal hem de estetik bir görüntü elde edilir.

İmplant tedavisinden 2-3 ay sonra usta bir hekim tarafından, çeneye monte edilen bu yapay vidaların üzerileri tercihe göre bazen porselen veya hareketli dişlerle kaplanarak böylece kişinin kendi diş yapısına uyumlu ve doğal bir görsellik sağlanır. Bu kaplama işlemi için 2-3 aylık sürenin beklenme nedeni bu sistemin ağız ve çene yapısı ile uyumunu gözlemlemek ve en doğru şekli verebilmek içindir. Hasta isterse implantların yerleştirilmesini takip eden 1-2 saat içerisinde de kaplama işlemi gerçekleştirilebilir; fakat hekimlerin çoğunluğuna göre adaptasyon süresi oldukça önemlidir ve çenenin bu yapay vidaları kabul edip etmemesinin gözlemlenmesi gerekir. İmplant tedavisi hem kolay ve pratik olması hem de bu yapay dişlerin, kişinin ana dişlerine en çok benzeyen materyalden üretilmiş olması açısından da avantajlıdır. Aynı zamanda, eski yöntemlerde kaplama sırasında yandaki dişlere de zarar verilirken, implant tedavisinde hiçbir diş bu uygulamadan etkilenmemektedir. Bu da diş bütünlüğünü korumanın yanında, görselliğin bozulmamasını ve daha estetik bir görüntünün oluşmasını sağlamaktadır.

Bu uygulama öncesinde, diş tedavilerinde, protez yapmak oldukça zordu ve bu kadar da güvenilir sonuçlar alınamıyordu. Hâlbuki implant ile birlikte artık birçok kişi gönül rahatlığıyla tedavisini olabilmekte ve memnun edici sonuçlar alabilmektedir.

İmplant Diş Fiyatları

İmplant diş fiyatlarını belirleyen çok sayıda faktör ve kriter bulunmaktadır. Detaylı bilgi için klinik ortamında muayene olunması gerekmektedir.